Szpinak jest typową rośliną poplonową, jednoroczną. Możemy go wysiewać do połowy sierpnia aby zebrać na jesieni lub wysiać na jesieni aby zebrać plon wiosną – należy jednak wybrać odpowiednią odmianę. Należy go uprawiać na stanowisku słonecznym, zacisznym np. po warzywach kapustnych, grochu lub marchwi. Dobrze znosi chłodniejszy klimat i niższe temperatury dlatego kiełkuje już w temperaturze 2-4º C.
Gleba pod uprawę powinna być żyzna, wilgotna, gliniasto-piaszczysta, lekka, o odczynie obojętnym. Szpinak nie najlepiej reaguje na świeże wapnowanie więc warto się wstrzymać z uprawą, ma również skłonność do kumulowania azotanów więc należy uważać z nawozami azotowymi. Wysiewamy w rzędach odległych od siebie o 20-25 cm, wschodzące rośliny przerywamy, pozostawiając siewki w odległości 5-10 cm od siebie aby rośliny miały miejsce żeby się rozrosnąć – szpinak tworzy efektowane rozety liści. Podstawą pielęgnacji uprawy jest odchwaszczanie, spulchnianie gleby podłoża wokół rośliny i podlewanie. Ponieważ wyższa temperatura przyspiesza kwitnienie należy zwrócić uwagę na usunięcie kwiatostanów aby roślina się nie osłabiła. Kwitnienie powoduje też w roślinie wytwarzanie substancji, które powodują, że liście szpinaku stają się gorzkie.
Zbiór możemy rozpocząć gdy liście osiągną odpowiednią wielkość. Możemy wyrywać całą roślinę lub obcinać tylko zewnętrzne liście, pozostawiając roślinie możliwość dalszego rozrostu co wzbogaci nasz plon. Szpinak uprawiany na zbiór jesienny wytwarza znacznie więcej suchej masy i odznacza się zwiększoną zawartością mikroelementów. Zawiera również znacznie mniej szczawianów niż rośliny uprawiane od wiosny.
Szpinak jest cennym źródłem witaminy A, C, E, witamin z grupy B, zawiera dużo żelaza, fosforu, magnezu, potasu, sodu, jodu i kwasu foliowego. Można go spożywać na surowo jako składnik sałatek, koktajli, gotować, dusić a także mrozić. Jest niskokaloryczny – chętnie polecany przez specjalistów zdrowego żywienia. Należy jednak jeść go z umiarem ponieważ zawiera szczawiany i może powodować problemy z wchłanianiem wapnia do organizmu a co za tym idzie osteoporozę (odwapnienie kości). Niemniej warto po niego sięgać z uwagi na jego wartości odżywcze i działanie – wspomaga trawienie, pracę trzustki i ma właściwości przeciwnowotworowe i antyoksydacyjne, wzmacniające system odpornościowy organizmu. Szpinak polecany jest szczególnie osobom z nadciśnieniem tętniczym i palącym papierosy.