Sałata

Sałata

Sałata jest łatwa w uprawie. Dobrze jest przygotować podłoże na jesieni nawożąc obornikiem – wtedy wcześniej dojrzewa i jest lepszej jakości. Gleba pod uprawę sałaty powinna być gliniasto-piaszczysta lecz nie za lekka – sałata ma płytki system korzeniowy i potrzebuje podłoża, z którego nie ucieka woda i składniki odżywcze. Wysiewa się ją od wczesnej wiosny do późnego lata gdyż ma krótki okres wegetacji. Najlepiej wysiewać ją w rzędach i przerywać rośliny aby zostawić miejsce na rozwój rośliny. Ponieważ ma płytki system korzeniowy potrzebuje systematycznego nawadniania – gleba jednak nie może pozostawać mokra aby główki nie gniły, poza tym brak wody powoduje gorzknienie liści. Zbiór sałaty powinien nastąpić gdy liście urosną do odpowiedniej wielkości. W przypadku sałat masłowych, kruchych oraz tzw. fryzowanych zbiór stanowią całe główki – wycinamy głowy ok 2cm nad ziemią. Przy sałatach liściowych polecany jest zbiór liściowy – odrywamy sukcesywnie listki zaczynając od najstarszych. Pozostała w ziemi część wykształci nowe liście i wtedy zbiór można powtórzyć.

Sałata ma skłonność do kumulowania azotanów, więc nie zalecane jest nawożenie pogłówne sałaty nawozami azotowymi. Dobrze przygotowana gleba jesienią, powinna zaspokoić potrzeby nawozowe sałaty w uprawie.

Sałata składa się w 90% z wody ale zawiera sporo składników odżywczych: witaminy grupy B oraz mikroelementy jak sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, jod. Jest także cennym źródłem karotenu, który jest silnym antyoksydantem i chlorofilu. Ma działanie odtruwające, oczyszczające i odkwaszające, zawiera błonnik i celulozę – wspomaga trawienie -dlatego polecana jest przez dietetyków i specjalistów zdrowego żywienia jako podstawa sałatek, dodatek do kanapek czy rozmaitych potraw.

Istnieje wiele odmian sałaty – różnią się one nie tylko kształtem i wielkością liści ale również smakiem – np. sałata masłowa ma delikatny smak a sałata lodowa dłużej zachowuje świeżość z kolei sałata rzymska jest słodsza niż sałata masłowa.

https://agroter.pl/modules/iqithtmlandbanners/uploads/images/63f3a194b11de.jpg
Product added to wishlist
Product added to compare.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.