Rukola

Rukola

To roślina jednoroczna. Lubi przepuszczalną, żyzną glebę i stanowisko lekko zacienione. Po wysianiu, gdy roślinki wzejdą i będą miały kilka listków, należy je przerwać, robiąc 5 cm odstępy. W lecie gdy słońce mocno operuje, warto przysłonić rukolę agrowłókniną. Siejąc należy zwrócić uwagę aby nie robić tego w miejscu po kapustnych aby nie przenosić chorób i szkodników, na które rukola, należąca do tej samej grupy co kapustne, jest podatna.

Ważne jest odpowiednie nawadnianie podloża aby listki nie gorzkniały.

Można ją siać od maja do września co 3 tygodnie. W zimie, możemy wysiać ją na ligninie lub w pojemniku na parapecie. Wysiana do gruntu w październiku da nam plon świeżych listków już wczesną wiosną ale należy zabezpieczyć ją przed mrozem. Gdy rukola zakwitnie, po zapyleniu kwiatostanów powstają nasiona bogate w olej –często wykorzystuje się je do marynat lub domowej musztardy. Łatwo się rozsiewa.

Rukola osiąga wysokość 100 cm i aby się nie kładła dobrze jest ją podwiązać, zwłaszcza w okresie kwitnienia gdy kwiatostan może obciążyć łodygę.

Doskonała do sałatek, serów i potraw kuchni śródziemnomorskiej. Suszone liście można użyć do sosów i potraw jako przyprawę. Zawiera dużo wit. c, żelazo i cynk.

https://agroter.pl/modules/iqithtmlandbanners/uploads/images/63f3a194b11de.jpg
Product added to wishlist
Product added to compare.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.