Koper

Koper

To chętnie uprawiana w ogródkach roślina jednoroczna. Ma krótki okres wegetacji więc wysiewać go można aż do połowy sierpnia. Koper nie ma wielkich wymagań uprawowych, lecz najlepiej rośnie na słonecznym, osłoniętym od wiatru stanowisku. Lubi podłoże przepuszczalne i dobrze nagrzewające się. Dobrze aby przed siewem glebę spulchnić i wzbogacić, np. kompostując – w czasie wzrostu koper nie wymaga dodatkowego nawożenia, należy też pamiętać, sadząc go w towarzystwie innych roślin, że kumuluje azotany a więc należy być ostrożnym z nawożeniem azotowym. Koper ogrodowy nie powinien być siany obok i po roślinach z rodziny selerowatych. Wśród nich są np. lubczyk ogrodowy, kolendra, pasternak, seler korzeniowy i seler naciowy. Lubi natomiast towarzystwo pomidorów, ogórków, kapusty, marchewki, pietruszki, cebuli, grochu, fasoli, brokułu, kalafiora, sałaty, jarmużu.
Koper przeznaczany na przyprawę zbieramy w miarę wzrostu, stopniowo, zwykle  po 5-6 tygodniach od siewu. Jeśli chcemy go użyć do przetworów, po zakwitnięciu roślin zbieramy całe rośliny, w tym baldachy kwiatowe i korzenie. Uprawiając koper na taki zbiór pamiętajmy, by przy wcześniejszym uszczykiwaniu liści zawsze pozostawiać górną część pędu, gdzie znajduje się stożek wzrostu – jeśli go usuniemy, roślina nie wypuści pędu kwiatostanowego i zacznie zamierać.
Wszystkie części kopru ogrodowego zawierają aromatyczny olejek eteryczny. Bogate są również w witaminy C, B1, B2 i PP, sole wapnia, fosforu, potasu i żelaza, a także karoten. Liście kopru dodawane są do potraw jako aromatyczna przyprawa, a starsze rośliny z owocującymi kwiatostanami do marynat i konserw. Olejki eteryczne wykorzystuje się jako koncentraty zapachowe w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Nasiona kopru mają działanie lecznicze – działają moczopędnie, mlekopędnie, żółciopędnie, wiatropędnie oraz przeciwskurczowo, pobudzają pracę serca, obniżają ciśnienie -polecane są do picia w formie naparu.

https://agroter.pl/modules/iqithtmlandbanners/uploads/images/63f3a194b11de.jpg
Product added to wishlist
Product added to compare.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.