Pasternak

Pasternak

Korzeń pasternaku bardzo przypomina pietruszkę – oba warzywa łatwo ze sobą pomylić. Różni je ukształtowanie rozety, z której wychodzą liście – u pasternaku granica rozety jest widocznie zaznaczona, brzeg jest lekko zaokrąglony a sama rozeta lekko zapadnięta wgłąb korzenia – u pietruszki rozeta jest widocznie wychodząca z korzenia i nie tak regularna w kształcie. Najłatwiej odróżnić oba warzywa po liściach (lecz sprzedawane są zazwyczaj bez nich) –pasternak ma liście mniej postrzępione, większe i kwitnie na żółto. Smakowo też się różnią – pasternak jest słodszy i ma lekko orzechowy smak dlatego można go używać także jako przyprawę, a sam korzeń jest większy niż u pietruszki i bardziej miękki.

Ma dużo wartości odżywczych oraz wysoką zawartość błonnika.

Pasternak lubi stanowiska słoneczne a gleby żyzne, próchniczne, dobrze przekopane, o gruzełkowatej strukturze. Jest odporny na niskie temperatury, zimuje w gruncie, dlatego można go wysiać także późną jesienią.

Pasternak sieje się bezpośrednio do gruntu od końca lutego do połowy kwietnia lub późną jesienią październik – listopad. Długo kiełkuje więc trzeba się uzbroić w cierpliwość (ok. 2 – 4 tyg w zależności od warunków). Nie należy go uprawiać na miejscu po innych korzeniowych. Rośliny należy przerwać gdy mają kilka liści, pozostawiając 7-8 cm puste miejsca. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie nawadnianie – zwłaszcza w okresie wzrostu korzenia. W pielęgnacji uprawy ważne jest również spulchnianie międzyrzędzi i odchwaszczanie. Pasternak można wykopać i przechowywać w suchym ciemnym miejscu lub zostawić w gruncie i sukcesywnie wybierać – jest odporny na niskie temperatury i dobrze się przechowa.

Pasternak ma wiele wartości odżywczych – zawiera magnez, żelazo, potas, fosfor i wapń oraz witaminy A, B1, B2, C, PP. Przyśpiesza trawienie, pobudza apetyt, działa moczopędnie dlatego jest polecany przez specjalistów zdrowego żywienia. Doskonały na susz jako przyprawa.

Product added to wishlist
Product added to compare.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.