Pasternak

Pasternak

Korzeń pasternaku bardzo przypomina pietruszkę – oba warzywa łatwo ze sobą pomylić. Różni je ukształtowanie rozety, z której wychodzą liście – u pasternaku granica rozety jest widocznie zaznaczona, brzeg jest lekko zaokrąglony a sama rozeta lekko zapadnięta wgłąb korzenia – u pietruszki rozeta jest widocznie wychodząca z korzenia i nie tak regularna w kształcie. Najłatwiej odróżnić oba warzywa po liściach (lecz sprzedawane są zazwyczaj bez nich) –pasternak ma liście mniej postrzępione, większe i kwitnie na żółto. Smakowo też się różnią – pasternak jest słodszy i ma lekko orzechowy smak dlatego można go używać także jako przyprawę, a sam korzeń jest większy niż u pietruszki i bardziej miękki.

Ma dużo wartości odżywczych oraz wysoką zawartość błonnika.

Pasternak lubi stanowiska słoneczne a gleby żyzne, próchniczne, dobrze przekopane, o gruzełkowatej strukturze. Jest odporny na niskie temperatury, zimuje w gruncie, dlatego można go wysiać także późną jesienią.

Pasternak sieje się bezpośrednio do gruntu od końca lutego do połowy kwietnia lub późną jesienią październik – listopad. Długo kiełkuje więc trzeba się uzbroić w cierpliwość (ok. 2 – 4 tyg w zależności od warunków). Nie należy go uprawiać na miejscu po innych korzeniowych. Rośliny należy przerwać gdy mają kilka liści, pozostawiając 7-8 cm puste miejsca. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie nawadnianie – zwłaszcza w okresie wzrostu korzenia. W pielęgnacji uprawy ważne jest również spulchnianie międzyrzędzi i odchwaszczanie. Pasternak można wykopać i przechowywać w suchym ciemnym miejscu lub zostawić w gruncie i sukcesywnie wybierać – jest odporny na niskie temperatury i dobrze się przechowa.

Pasternak ma wiele wartości odżywczych – zawiera magnez, żelazo, potas, fosfor i wapń oraz witaminy A, B1, B2, C, PP. Przyśpiesza trawienie, pobudza apetyt, działa moczopędnie dlatego jest polecany przez specjalistów zdrowego żywienia. Doskonały na susz jako przyprawa.

https://agroter.pl/modules/iqithtmlandbanners/uploads/images/63f3a194b11de.jpg
Product added to wishlist
Product added to compare.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.