Poziomka

Poziomka

Uprawę poziomki na rozsadę powinno się prowadzić w szklarni, na rozsadniku. Nasiona wysiewa się w rzędach, po wzejściu siewek konieczne jest przerywanie. Uprawiając poziomki w rzędach trzeba zachować odpowiednią odległość rzędów –przy pielęgnacji ręcznej jest to 40-60cm.

Poziomka nie ma specjalnych wymagań glebowych, podłoże jednak powinno  przepuszczalne (ale nie za lekkie aby substancje odżywcze nie uciekały z wodą), miejsce słoneczne aby owoce były słodsze i ładniej się wybarwiły. Najlepiej aby ziemia była lekko kwaśna – dobra jest ziemia przemieszana z torfem i piaskiem w stosunku 1:1:1. Temperatura pomieszczenia powinna wynosić 20–24°C. Ziemię lekko się ugniata, a następnie przysypuje cienką warstwą piasku. Pojemniki można dodatkowo nakryć perforowaną folią. Ziemię należy podlewać obficie do momentu pojawienia się roślin. Później nawadnianie się ogranicza, aby nie doprowadzić do porażeń przez choroby. Po wytworzeniu 2–3 liści właściwych poziomki pikuje się do skrzynek w rozstawie 2 x 2 cm. Po kilku tygodniach można je umieszczać w większej rozstawie – 4 x 4 cm. Na początku maja należy zahartować rośliny, a kilka dni później wysadzić na miejsce stałe. Jeśli siew przypada wiosną, plantacja zakładana jest latem, jeśli planujemy wysiew latem, plantacje założymy dopiero jesienią. Owocowanie uzyskuje się przeważnie w następnym roku.

Na wielu plantacjach sadzi się poziomki na agrotkaninach, głuszących chwasty. Ściółkowanie pozwala także na uzyskanie czystych owoców. Najlepiej, gdy poziomki rosną w jednym miejscu maksymalnie trzy lata.

Poziomki bogate są w sole mineralne (żelazo, fosfor, potas, wapń), witaminy, szczególnie witaminę A i C, kwasy cytrynowy, jabłkowy i salicylowy. Polecane są przez dietetyków i specjalistów zdrowego żywienia. Poprawiają przemianę materii, zapobiegają miażdżycy oraz stanom zapalnym jamy ustnej i gardła. Ziele i suszone owoce wykorzystywane są w medycynie ziołowej, dzięki zawartości związków flawonowych, glikozydów i garbników (ok. 10%). Ponadto używane są w kosmetyce, w produktach stosowanych na cerę, często w postaci maseczek odżywczych.