Kapusta

Kapusta

Kapusta głowiasta biała jest doskonale przystosowana do naszych warunków klimatycznych i jest najczęściej uprawianym warzywem kapustnym w Polsce. To roślina dwuletnia, która w pierwszym roku tworzy skrócony pęd z dużymi zwiniętymi liśćmi, tzw. głowę, stanowiącą część jadalną. W drugim roku zaś wytwarza pędy nasienne. Jest łatwa w uprawie. Dobrze rośnie na glebach bardziej zasobnych ale nie za ciężkich jak również gliniastych, lessowych. Na ziemiach lekkich woda może za szybko odparowywać i roślina nie będzie miała odpowiednich warunków wodnych, które są bardzo ważne zwłaszcza w okresie wykształcania się głów. Nie dotyczy to odmian wczesnych, które pobierają pozostałą w glebie pozimową wodę. W uprawie konieczne jest zmianowanie – nie powinna być uprawiana po innych roślinach z rodziny kapustnych z uwagi na zagrożenia chorobami i szkodnikami. Bardzo dobrze rośnie po koniczynie, ziemniaku, ogórku, selerze. Na to samo stanowisko może wrócić po 4 latach.
Przed założeniem uprawy koniecznym zabiegiem jest orka.
 Zawiera bardzo dużą ilość witaminy C, jak również sole potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Ponadto bogata jest w witaminy B1, B2, B6, E, H, K, U oraz fitoncydy. Sok z kapusty dzięki zawartości wyżej wspomnianych fitoncydów ma właściwości bakteriobójcze, bakteriostatyczne i przeciwwirusowe. Sporządza się go, by łagodzić objawy bólów reumatycznych i leczyć wrzody żołądka a okłady ze zmrożonych liści kapusty stosuje się na stany zapalne i owrzodzenia.
Niestety kapusta  jest ciężkostrawna i osoby z problemami układu pokarmowego powinny cieszyć się nią z umiarem. Należy też pamiętać, że spożywanie świeżej kapusty może blokować przyswajanie jodu, co może wpływać na nieprawidłową pracę tarczycy.
Kapusta jest prawdziwą bombą witaminową – może być spożywana świeża, kiszona lub kwaszona. Warto uwzględnić ją w swojej diecie.

https://agroter.pl/modules/iqithtmlandbanners/uploads/images/63f3a194b11de.jpg
Product added to wishlist
Product added to compare.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.