Winomierz z termometrem w plastikowej próbce
Winomierz z termometrem w plastikowej próbce
Winomierz z termometrem w plastikowej próbce
Winomierz z termometrem w plastikowej próbce
Winomierz z termometrem w plastikowej próbce
Winomierz z termometrem w plastikowej próbce
Winomierz z termometrem w plastikowej próbce
Winomierz z termometrem w plastikowej próbce
Winomierz z termometrem w plastikowej próbce
Winomierz z termometrem w plastikowej próbce

Winomierz z termometrem w plastikowej próbce

Ostatnie sztuki w magazynie
23,85 zł

(23,85 zł szt.)

Brutto
  • Do pomiaru cukru i określenia potencjalnej zawartości alkoholu – areometr przydatny przy nastawach winiarskich i brzeczce piwnej, zakres:  0 do 30°Blg.
  • Nietłukąca, wygodna probówka – wykonany z tworzywa cylinderek do płynu, ma wygodne płaskie dno i nigdy się nie potłucze, co stanowi przewagę nad szklanymi odpowiednikami.
  • Zakresy zalecanych stężeń zaznaczone kolorami – na skali areometru oznaczono kolorami zakresy stężenia cukru odpowiednie dla danego etapu fermentacji wina i piwa.
  • Probówka pomiarowa z zamknięciem – do probówki dołożono zamknięcie, które uniemożliwi wysunięcie się areometru w trakcie przenoszenia czy przechowywania.
  • Łatwy pomiar – urządzenie jest niezwykle proste w obsłudze. Pomiaru dokonuje się w sposób bezpośredni odczytując wynik na obu skalach.

 
  • Termometr w środku areometru - dzięki praktycznie bezpośredniemu kontaktowi ze ścianką areometru (końcówka kapilary) mierzy temperaturę cieczy, bez zafałszowań.

Winomierz z termometrem to niezbędne urządzenie do szybkiego i precyzyjnego określenia jak wiele cukru znajduje się w nastawie winiarskim lub brzeczce piwnej. Winomierz jest areometrem wyskalowanym w stopniach Ballinga (°Blg) - 1°Blg odpowiada w przybliżeniu 10 g cukru w 1 L soku (moszczu). Dzięki dwóm skalom, z jego pomocą możesz zaplanować również moc wina. 

Probówka, w której dokonuje się pomiaru wykonana jest z tworzywa, dlatego w przeciwieństwie do szklanych odpowiedników jest nietłukąca.

 Dla ułatwienia, na skali zaznaczono różnymi kolorami zakresy zalecanych początkowych i końcowych stężeń cukru w moszczu oraz brzeczce piwnej – dzięki temu nie potrzebujesz dodatkowych obliczeń czy tabel:
- obszar bordowy (22 – 25 °Blg) – początkowe stężenie, wino deserowe (słodkie)
- obszar żółty (15 – 22 °Blg) – początkowe stężenie, wino stołowe (wytrawne)
- obszar bursztynowy (9 – 11 °Blg) – początkowe stężenie, piwo
- obszar zielony (0 – 2 °Blg) – końcowe stężenie piwo
- obszar czerwony(-2 - 0 °Blg) – końcowe stężenie, wino

Sposób użycia winomierza jest niezwykle prosty. Wystarczy, umieścić areometr w probówce i wypełnić ją taką ilością płynu aby pływak swobodnie się unosił. Wynik odczytuje się ze skali na podstawie górnego menisku.

Ponieważ urządzenia skalowane są w temperaturze 20°C, zaleca się dokonywanie odczytu w tej samej temperaturze, co ułatwia umieszczony w winomierzu termometr. Ponieważ ciecz zmienia swoje stężenie (cząsteczki rozprężają się i kurczą) pod wpływem temperatury, to właśnie pomiar dokonywany w 20°C będzie najbardziej miarodajny i precyzyjny.

Wykonanie pomiaru zawartości cukru:

W celu dokonania pomiaru w probówce umieść areometr i wlej płyn pozbawiony cząstek stałych oraz pęcherzyków gazu. Ilość płynu powinna być taka, aby umieszczony w probówce pływak unosił się swobodnie i nie dotykał ścianek zbiorniczka.
Wartość stężenia cukru wskazuje odczyt górny. Patrz instrukcja.
Po dokonaniu pomiaru płyn wylej, nie spożywaj.

Planowanie mocy wina:

1°Blg odpowiada w przybliżeniu 10 g cukru w 1 L moszczu. Dodatek 1 kg cukru zwiększa objętość moszczu o 0,6 L. Przed rozpoczęciem fermentacji stężenie cukru w moszczu nie powinno przekraczać 22°Blg. Przypuśćmy, że odczyt na skali miernika wyniósł 16°Blg, z moszczu o takiej zawartości cukru uzyskuje się wino o mocy około 7,3%. Chcąc uzyskać wino zawierające 13% alkoholu, moszcz powinien zawierać 260 gramów cukru na litr. Wymagany dodatek wynosić będzie 260 – 160 = 100 g/L. Aby sprostać warunkowi nieprzekroczenia stężenia cukru w moszczu powyżej 22°Blg, wymaganą ilość cukru należy dodawać w trzech równych porcjach: pierwszą - przed rozpoczęciem fermentacji, drugą i trzecią – np. w 7-mym i 12-tym dniu fermentacji.

Badanie brzeczki piwnej : 

Pomiar zawartości cukru w brzeczce piwnej dokonuje się w analogiczny sposób jak dla nastawu wina.

W skład zestawu wchodzi:
- plastikowa probówka
- korek do probówki
- areometr z termometrem

Zakres: od 0 do 30°Blg

Długość: 2.2 cm
Szerokość: 2.2 cm
Wysokość: 25.4 cm
Masa: 60.0 g
5908277716899
2 produktów
Nowy
No reviews

5 inne produkty w tej samej kategorii :

Product added to wishlist
Product added to compare.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.