Słonecznik

Słonecznik

Słonecznik jest rośliną jednoroczną. W zależności od odmiany osiąga wysokość 50 -200cm. Uprawiany jest dla ozdoby oraz na nasiona.

Słonecznik najlepiej jest wysiać od razu na miejsce docelowe, do gruntu. Lubi miejsca słoneczne, osłonięte od wiatru, glebę żyzną, dobrze nawiezioną, bogatą w składniki odżywcze, umiarkowanie wilgotną. Nasiona umieszczamy na głębokości 2-3cm, po kilka w jednym miejscu a po wzejściu siewek przerywamy. Można nasionom pomóc, wybierając zdrowe, duże sztuki i umieszczając je w lekko wilgotnym ręczniku papierowym na kilka dni aż do momentu pęknięcia nasion i pokazania się kiełków. Kiełkujące dopiero posadzić do gruntu co pomoże w otrzymaniu silnych siewek i dalszej uprawie. Rośliny należy sadzić, zostawiając im miejsce na wzrost – odmiany niskie w odległości 25x50cm a odmiany wysokie w rozstawie 50x75cm. Podczas wzrostu rośliny (po wytworzeniu dwóch par liści) dobrze jest ją dokarmiać –potrzebuje potasu, boru i molibdenu dlatego warto użyć nawozu wieloskładnikowego z mikroelementami.

Słoneczniki lubią wodę ale zbyt duża jej ilość może luzować podłoże co może prowadzić do przewracania się roślin a także do gnicia systemu korzeniowego. Potem pozostaje już czekać na ozdobne kwiaty i zbiór, który nastąpić powinien w chwili gdy kwiat z żółtego staje się brązowy. Wtedy należy uciąć głowę słonecznika w miejscu gdzie zaczyna się łodyga.

Nasiona słonecznika są bogatym źródłem witamin A, D i E a także pierwiastków takich jak żelazo, magnez, wapń, potas, cynk a także kwasu foliowego, nienasyconych kwasów tłuszczowych, beta karoten i flawonoidy. Zawartość tłuszczu w ziarnach (ponad 40%) oraz jego właściwości sprawiają, że słonecznik jest rośliną tak chętnie uprawianą na olej. Najzdrowszy jest ten tłoczony na zimno – wtedy nie traci swoich właściwości. Oleje posiadają kwas linolowy, sterole, witaminę E, bogate są także w alfa – tokoferol pozytywnie wpływający na układ oddechowy; działa przeciwzapalnie i zwiększa wydolność płuc. Przyczynia się również do zwiększenia odporności, wspomaga pracę serca, układu pokarmowego, krwionośnego i nerwowego. Wapń zawarty w pestkach słonecznika wzmacnia kości i zęby, chroni serce, łagodzi objawy alergii. Magnez uspokaja, poprawia koncentrację, niweluje poziom stresu i obniża ciśnienie krwi. Witamina A poprawia koloryt skóry oraz sprawia, że lepiej widzimy o zmroku., tzn. zapobiega „kurzej ślepocie”. Słonecznik, to również bogate źródło łatwo przyswajalnego żelaza, które bierze udział w rozprowadzaniu tlenu do wszystkich komórek.

Kwiaty słonecznika wykorzystywane są także w przemyśle farmaceutycznym –produkuje się z nich preparaty przeciwgorączkowe i przeciwmalaryczne a także wykorzystywane są w kosmetyce – z uwagi na swoje właściwości olej wpływa przeciwzapalnie, łagodząco, leczniczo, nawilżająco i odżywczo na skórę.
Ziarna słonecznika można dodawać do sałatek albo traktować jako zdrową przekąskę natomiast olej można wykorzystać na wiele sposobów – można go dodawać do sałatek, używać do smażenia czy pieczenia. Warto także używać go do masażu ciała, dodając do niego kilka kropli swojego ulubionego olejku eterycznego. Ciekawe właściwości terapeutyczne daje również ssanie oleju –metoda oczyszczania polecana w medycynie naturalnej i ajurwedzie, propagowana przez autorytety w dziedzinie zdrowego stylu życia. Metoda ta jest polecana także przez lekarzy, udowodniono bowiem naukowo, że ssanie oleju działa bakteriobójczo i oczyszczająco na jamę ustną (bakterie zostają uwięzione z oleistej membranie i wydalone w chwili wyplucia oleju – oleju, który używamy do ssania nie należy połykać). Próchnica zębów, choroby dziąseł, niedokładne mycie zębów powodują, że bakterie i grzyby namnażają się w jamie ustnej, powodując wiele chorób układu wewnętrznego. Ssanie oleju pomaga im zapobiec a także leczyć powstałe schorzenia.

https://agroter.pl/modules/iqithtmlandbanners/uploads/images/63f3a194b11de.jpg
Product added to wishlist
Product added to compare.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.