Papryka

Papryka

Papryka jest rośliną jednoroczną. Możemy uprawiać ją w zarówno w gruncie, jak i pod osłonami. Najlepiej rośnie na stanowisku osłoniętym, zacisznym, słonecznym. Jest rośliną wybitnie światło i ciepłolubną. Jeśli chcemy uprawiać paprykę w ogrodzie, musimy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór miejsca. Dobrze jest posadzić jakieś rośliny osłaniające – np. szpaler roślin jednorocznych, słoneczników lub kukurydzy, które osłonią naszą uprawę przed wiatrem. Należy je posadzić w odpowiedniej odległości, żeby nie zacieniały nam naszej uprawy. Nasiona wysiewamy w okresie od połowy marca do początku kwietnia w szklarni lub ciepłym inspekcie. Na przygotowanie rozsady gotowej do wysadzenia na grządki potrzebujemy 7-8 tygodni więc można przed jej wysadzeniem na grządki wysiać na nich sałatę lub rzodkiewkę, które zdążymy zebrać przed sadzeniem papryki.
Papryka lubi gleby żyzne, próchniczne, o dużej zawartości składników pokarmowych, wilgotne. Aby owoce były jędrne i uprawa się udała, dobrze jest utrzymywać wilgotność podłoża w granicach 70-80% -zwłaszcza w okresie zawiązywania i wzrastania owoców (papryka źle znosi nawet krótkotrwałe susze). Glebę należy odchwaszczać i spulchniać ale bardzo ostrożnie aby nie uszkodzić systemu korzeniowego tej wrażliwej rośliny. Papryka ma wysokie wymagania pokarmowe, zarówno pod względem zapotrzebowania na azot, fosfor i potas. Możemy nawozić glebę przed wysadzeniem rozsady, pamiętając o tym, by nawozy zawsze dokładnie wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Jeśli prowadzimy uprawę w tunelu, można położyć grubszą folię jako ściółkę. W pielęgnacji ważne jest usunięcie pierwszego zawiązku owocu, wyrastającego w miejscu rozgałęziania się pędu głównego –jego wzrost następuje bardzo szybko i zabiera roślinie dużo minerałów i wody, co spowolni rozwój rośliny. Robimy to delikatnie bo papryka jest bardzo krucha. Papryka należy do rodziny psiankowatych, nie sadzimy jej wiec na stanowisku po innych roślinach z tej rodziny – pomidorach i ziemniakach. Jeśli uprawiamy w tunelu tylko paprykę i pomidory i nie mamy możliwości zmianowania, możemy na przykład przenieść co kilka lat tunel w inne miejsce lub, jeśli nie mamy takiej możliwości, wymienić ziemię na głębokość około 20-25 cm. Można też odizolować grunt grubszą folią, a uprawę prowadzić w ustawionych foliowych pierścieniach z podłożem. Ewentualnie, jeśli wymienione rozwiązania z jakichś względów nie mogą być stosowane, można jesienią zastosować chemiczne odkażanie gleby. Papryka dobrze rośnie w towarzystwie ogórków, pomidorów i kalarepy. Nieodpowiednim sąsiedztwem jest dla niej fasola. Należy też unikać uprawy obok roślin z rodziny krzyżowych, takich jak rzodkiew, rzodkiewka czy rośliny kapustne, ponieważ są one antagonistyczne w stosunku do papryki i opóźniają jej kwitnienie.
Papryki mają wspaniały smak, a także duże właściwości odżywcze i zdrowotne. Są bogatym źródłem cukrów, soli mineralnych ( między innymi wapnia i potasu), tiaminy, ryboflawiny i kwasu nikotynowego. Zawierają duże ilości witamin A, E i C oraz beta-karotenu. Zawartość witamin i składników odżywczych jest różna w zależności od koloru papryki. Najwięcej witaminy C i beta-karotenu jest w papryce czerwonej. Żółta jest doskonałym źródłem luteiny i zeaksantyny, które dobrze wpływają na wzrok. Zielona jest źródłem witaminy E i kwasu foliowego. Jedzenie papryki pomaga obniżyć ciśnienie krwi i chroni przed chorobami układu krążenia. Jest ona źródłem przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wzmacnia też odporność i reguluje przemianę materii. Paprykę możemy jeść na surowo, w postaci sałatek i surówek, lub w postaci gotowanej, duszonej, pieczonej czy grillowanej. Możemy też przygotowywać z niej pyszne przetwory na zimę. W odróżnieniu od wielu innych warzyw, nawet duszona czy gotowana papryka zachowuje większość wartości odżywczych. Oprócz odmian słodkich, są również odmiany ostre. Niektóre mogą być uprawiane jako rośliny wieloletnie. Zawierają one kapsaicynę – alkaloid pobudzający perystaltykę jelit i wydzielanie soków żołądkowych, który jest też odpowiedzialny za pikantny smak papryki (najbardziej pikantne są pestki). Ostre odmiany są doskonałym dodatkiem do potraw mięsnych i warzywnych. Dodaje się je do pikantnych zup i sosów. Potrawy z ich dodatkiem wykazują działanie rozgrzewające, dlatego warto je spożywać w okresie zimowym.

https://agroter.pl/modules/iqithtmlandbanners/uploads/images/63f3a194b11de.jpg
Product added to wishlist
Product added to compare.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.